Przejdź do głównej zawartości

Jak dogonić dźwięki, które nam uciekają?


Jak dogonić dźwięki, które nam uciekają?
                Często zdarza Ci się prosić rozmówcę o powtórzenie? Czasami w grupie nie rozumiesz co mówią inne osoby? A może zauważyłeś, że musisz bardzo pogłaśniać telewizor? Chyba właśnie stajesz przed koniecznością zmierzenia się z problemem niedosłuchu. Brzmi trochę przerażająco? Może nawet bardzo, ale wierz mi, nie jesteś sam. Według prowadzonych badań, w Polsce ok. 6 mln ludzi ma niedosłuch.  Wiele z nich latami bagatelizuje problem, który na dłuższą metę może prowadzić w niektórych przypadkach do wykluczenia społecznego. Prawda jest taka, że nie warto czekać. Tak po prostu, niedosłuch sam nie minie.
                Pamiętam 5 lat temu kupowałam swój pierwszy aparat słuchowy. Nie wiedziałam nic o aparatach, o dostępnych opcjach, byłam całkowicie zdana na osobę, która jest sprzedawcą. W tym artykule chciałabym się podzielić swoją wiedzą na temat podstaw dotyczących zakupu aparatu słuchowego. Co zrobić, aby później być zadowolonym i korzystać w pełni z możliwości urządzenia. Aparaty słuchowe podlegają dofinansowaniu od państwa, jednak większą część kosztów musimy ponieść sami.  Dlatego też należy zastosować się do kilku podstawowych zasad, aby dokonać odpowiedzialnego zakupu.
                Zaczniemy od 3  podstawowych kroków, które powinny wyznaczyć nam ścieżkę dzięki, której dźwięki nie będą już uciekać, słowa przekręcać i może w końcu rozmowa będzie bardziej sensowna. !

1.       DIAGNOZA. Krok najtrudniejszy, musimy sprawę postawić na ostrzu noża. Najlepiej powiedzieć o tym komuś bliskiemu, na spokojnie porozmawiać o swoim problemie. Później należy udać się na wizytę do lekarza laryngologa, u którego zostanie przeprowadzone badanie słuchu. Pokrótce mogę powiedzieć, że jest to badanie bardzo proste, szybkie i nieinwazyjne. Pacjent dostaje słuchawki i przycisk, który naciska w momencie kiedy słyszy dany dźwięk. Dopiero po odpowiednio przeprowadzonym badaniu można stwierdzić konieczność zastosowania aparatów słuchowych. Czasami w niektórych typach niedosłuchu może zostać zastosowane leczenie i aparat wcale nie będzie potrzebny.
2.       PROTETYK SŁUCHU. W drugim kroku musimy poszukać odpowiedniego protetyka słuchu. Najlepiej odwiedzić kilka zakładów w okolicy i sprawdzić ich ofertę. W dobie internetu oraz mediów społecznościowych warto korzystać z wiedzy innych osób. Można zapytać np. na facebook’owej grupie o niedosłuchu na temat polecanych zakładów w okolicy, bądź też poszukać opinii o konkretnym zakładzie w wyszukiwarce google.
3.       TESTOWANIE APARATÓW. Ostatnim etapem przed zakupem jest testowanie aparatów słuchowych. Zanim zakupimy dany aparat powinniśmy przetestować kilka, aby wybrać taki, który nam najbardziej odpowiada. Aparat powinien gwarantować jak najlepsze rozumienie mowy. Jeżeli pojawiają się jakieś problemy w użytkowaniu powinniśmy takie informacje zgłosić u protetyka. Pojawiające się piski można np. usunąć za pomocą odpowiedniej wkładki. Nigdy, nie powinniśmy kupować aparatu jeśli nie dostaliśmy go w celu przetestowania jego -możliwości w różnych sytuacjach. Wypożyczenie urządzenia powinno obejmować okres od 7-14 dni, oczywiście bez ponoszenia dodatkowych opłat.
                Aparaty słuchowe, słyszenie, niedosłuch to temat rzeka. Każdy z wyżej wymienionych punktów zasługuje na oddzielny post, a jest jeszcze wiele innych aspektów. Na początek tyle wystarczy. 
Do usłyszenia w nowym poście!

Komentarze